W dzisiejszym świecie architekci i inżynierowie projektując nie tylko domy mieszkalne, ale szkoły, przedszkola, żłobki, budynki administracyjne, sakralne itp. uwzględniają drewno. Obecnie szkieletowe domy drewniane cieszą się ogromną i wciąż rosnącą popularnością.
Domy z drewna – to domy ekologiczne, funkcjonalne, a przy tym piękne. Charakteryzują się niezwykłą elastycznościąmetod budownictwa, a dzięki właściwościom izolacyjnym drewna, ściany mogą być cieńsze, co daje do 10% więcej przestrzeni,
niż wprzypadku innych metod budowlanych.
Ściana zewnętrzna w konstrukcji szkieletu drewnianego, może mieć przekrój stanowiący zaledwie połowę grubości ściany murowanej, zapewniając przy tym podwójną wartość izolacyjną, nie stwarząc jednocześnie tzw. mostków termicznych, które są tak powszechnie występującą wadą innych metod budowlanych. Uwzględniając rosnące znaczenie metod budownictwa o niskim zapotrzebowaniu energetycznym, domy drewniane odgrywają coraz ważniejszą rolę. Dlaczego warto budować domy „kanadyjskie”:
1.Energooszczędność – domy kanadyjskie to w rzeczywistości „domy wełniane” – ich ściana składa się głównie z izolacji termicznej. Standardowe 20cm wełny mineralnej w ścianach daje nam współczynnik przenikania U=0,19W/m2*K. Aby uzyskać taki współczynnik w domu murowanym jego ściana musiałaby mieć ok. 50-60cm.
2. Większość materiałów, z których jest zbudowany to naturalne surowce: drewno, bazalt (wełna kamienna), gips. Dzięki temu dom posiada swoisty mikroklimat we wnętrzu.
3. Ogromną zaletą jest brak akumulacyjności ścian. Dzięki temu ogrzewamy tylko powietrze w środku, zatem bardzo łatwo jest regulować temperaturę. Wpływa to bardzo na rachunki za ogrzewanie.
4. Szkielet drewniany to tylko konstrukcja budynku. A to oznacza, że w „kanadyjczyku” można zastosować każdy rodzaj ogrzewania, wstawić kominek i wykończyć go zgodnie z życzeniem inwestora – może mieć parkiety w środku i tynk na zewnątrz (jest wtedy nie do odróżnienia od budynków murowanych) .
5.Krótki czas budowy – około trzech miesięcy. Prace wykonuje niewielka liczba zgranych ludzi.
6.Technologia „sucha”, dająca możliwość prowadzenia prac nawet w zimie.
7. W domach drewnianych remonty są proste i o wiele mniej uciążliwe niż w domach murowanych.
Materiały konstrukcyjne
Do budowy konstrukcji szkieletu stosuje się drewno iglaste, klasa C 24. Tarcica jest suszona komorowo i czterostronnie strugana z zaokrąglonymi lub fazowanymi krawędziami wzdłużnymi. Wilgotność drewna konstrukcyjnego wynosi:
• Nie więcej niż 19 % – jeśli elementy będą obudowane,
• Nie więcej niż 23 % – jeśli elementy będą na otwartym powietrzu.
W trakcie budowy drewno, ze względu na warunki atmosferyczne, może osiągnąć większą wilgotność, jednakże zamknięcia elementów konstrukcji w ścianie, poprzez zakładanie paraizolacji, dokonuje się przy wilgotności drewna nie większej niż 19%. Obowiązkowej impregnacji chemicznej, podlegają podwaliny ścian spoczywające na fundamentach lub płycie fundamentowej, z obowiązkową izolacją poziomą przeciwwilgociową.
W Polsce panuje powszechny pogląd, jakoby drewniane domy szkieletowe nie nadawały się do naszego surowego klimatu, pogląd ten jest bezpodstawny, ponieważ takie domy buduje się rejonach o klimacie surowszym do polskiego (Skandynawia). Błędny jest również pogląd, że dom w tej technologii są łatwopalne. Domy szkieletowe są chronione od wewnątrz płytami gipsowo – kartonowymi, które posiadają ognioodporność zgodną z polskimi normami oraz przylegającą do słupów i belek wełną mineralną, która nie jest palna.
Technologia szkieletowa to przyszłość dla Polski, to domy zdrowe i ekologiczne, a przecież na tym nam Polakom coraz bardziej zależy.